A-lehdet on myynyt Lily-blogisivuston City-konsernille

A-lehdet on myynyt Lily-blogisivuston City-konsernille
A-lehdet on myynyt Lily-blogisivuston City-konsernille (City Family Oy).
Julkaistu 6.6.2025

Kaupassa siirtyvät City-konsernin Lily Media -tiimin hoitoon lily.fi-osoite, kaikki blogit sekä käyttäjätunnukset. Lilyn mainosmyynti siirtyi jo alkuvuodesta saman yrityksen omistamalle Improve Medialle. Kaupalla ei ole henkilöstövaikutuksia.

”Lily oli aikanaan suunnannäyttäjä niin blogiyhteisönä kuin vaikuttajamarkkinoinnin kehittäjänä. Lilyn tekeminen on opettanut paljon yhteisöjen rakentamisesta ja henkilökohtaisten suositusten voimasta. Niitä oppeja olemme käyttäneet, kun olemme esimerkiksi luoneet Trendin sisäpiiriä ja Trendin uutiskirjettä. Uutiskirje onkin saanut kiitosta hyvin henkilökohtaisesta otteesta”, päätoimittaja Mari Karsikas sanoo.

A-lehtien miljoonayleisöt digimedioissa säilyvät: A-lehtien digimedioihin kuuluvat Suomen suurin asumisen ja lifestyle-sisältöjen verkkosivusto Kotona ja sen kansainvälinen sivusto Kotona.com, Eeva.fi ja Apu.fi sekä Apu360-sovellus.