Nuoret eivät ole yksi ääni – 25 zetaa, joita kannattaa seurata

Nuoret eivät ole yksi ääni – 25 zetaa, joita kannattaa seurata
Zetapodissa puhutaan moninaisuudesta, jota Z-sukupolvi kaipaa mediaan lisää. Demin päätoimittaja Päivi Lehtomurto listaa toimituksen vinkit, joilla sukellat nuorten maailmoihin. Kuuntele #Nuoretmyös-teemajakso!
Julkaistu: 16.9.2020

Olen törmännyt #nuoretmyös-hankkeen aikana kerta toisensa jälkeen siihen, että monilla nuorilla on vaikeaa tunnistaa itseään siitä niin sanotusta nuorisosta, joka näkyy perinteisessä mediassa.

Millaiset nuoret mediasta puuttuvat? Miten toimittajat voivat paremmin huomioida moninaisuuden? Zetapodin jaksossa diversiteetistä juttelevat kanssani Demin AD Eeva Värtö ja 18-vuotias Yasmin Najjar, joka haluaa edistää diversiteettiä elokuvantekijänä.

Kuuntele jakso ja osallistu keskusteluun Twitterissä #nuoretmyös @lehtomurto

Keskustelussa nousi esiin se, miten iso ongelma on, jos yksi nuori joutuu edustamaan koko sukupolveaan. Siksi jokaiselle toimittajalle tekee hyvää laajentaa käsitystään nuorista – sen voi aloittaa seuraamalla somekanavissa alla olevia nuoria.

  1. Riina Tanskanen, s. 1998, Instagram @tympeattytot. Julkaisee Instagramissa “tyttöyden kauniita ja karuja kuvia”. Myös Vita nuova -verkkomedian päätoimittaja, kirjallisuudenopiskelija.
  2. Ajak Majok, s. 1997, Instagram @ajakmajok ja Twitter @ayak_aa. Aktivisti, poliitikko (vas) ja Fem-R:n toinen puheenjohtaja.
  3. Katariina Räikkönen, s. 2001, YouTube Katariina Räikkönen, TikTok @sipuli.on.pahaa. Julkaisee videoita, jotka opettavat hyväksymään meidän kaikkien erilaisuuden. Tunnettu touretten syndroomaa käsittelevistä videoista.
  4. Jaakko Parkkali, s. 1996. YouTube Jaakko Parkkali, Instagram @jaakkoparkkali, TikTok @parkkalijaakko. Jääkiekko ja hulluja tempauksia rakastava sympaattinen vaikuttaja, joka palkittiin juuri vuoden esiintyjänä Creator Awardseissa.
  5. Kelet, Instagram @keletali. Malli ja vogue ball -taiteilija. Tekemässä podcastia, jossa keskitytään erityisesti transihmisten oikeuksiin.
  6. Wilma Murto, s. 1998. Instagram @wilmamurto. Lupaava seiväshyppääjä, joka kertoo kilpailuista loukkaantumisista ja kisan jälkeisistä fiiliksistä avoimemmin kuin aiemmat urheilijasukupolvet.
  7. Havu Härmä, Instagram @havunhuuto. Tekee sisältöä mm. muunsukupuolisuudesta, feminismistä ja endometrioosista.
  8. Tuure Boelius, s. 2001, YouTube Tuure Boelius ja Instagram @tuureboelius. Laulaja ja tubettaja. Vuoden homo 2017, mikä aiheutti aikanaan pienen kohun.
  9. Maiju Voutilainen, s. 1996, YouTube Maiju Voutilainen, Instagram @maijuvouti. Tubettaja, on tehnyt rakastettuja videoita mm. mielenterveydestä ja kehosuhteesta. Julkaissut myös runokirjan.
  10. Jennifer Käld, s. 2001, TikTok @jennifererica ja Instagram @jennifererica. Suomen ensimmäinen kansainvälinen TikTok-kuuluisuus pienestä Kruunupyyn kunnasta.
  11. Sara Haapakoski, s. 1999, Instagram @saraakaroliina. Entinen suosittu tubettaja, joka siirtyi suunnittelemaan ja valmistamaan vaatteita.
  12. Sara Nyman, s. 1999, Twitter @nymannsara. Nuorten agenda 2030 -liikkeen aktiivi ja ilmastopolitiikan pyöreän pöydän varapuheenjohtaja.
  13. Matias Latvala, s. 1997. YouTube MattePlays, Twitch MattePlays, Instagram @matteplays. Tekniikasta innostunut pelitubettaja, jonka videoilla esimerkiksi kasataan ja hakkeroidaan tietokoneita.
  14. Brigita Krasniqi, s. 1997, Twitter @brigitakrasniqi ja Instagram @brigitakrasniqi. Vihreiden Nuorten puheenjohtaja, Mitä Vittua -podcastin toinen luoja, FemR:n perustajajäsen.
  15. Atte Ahokas, s. 2003, Twitter @A_Ahokas. Ilmastolakkoilija ja ilmastoaktivisti, Suomen Fridays for Future -liikkeen aktiivi.
  16. Zahra Karimy, s. 2002, Twitter @zahra_karimy ja Instagram @zahrasarakarimy. Aktivisti ja toimittaja, aiheina erityisesti ilmasto ja ihmisoikeudet.
  17. Kaapo Haapanen, s. 2004, Twitter @kaapohaapanen. Vihreiden nuorten liittohallituksen jäsen ja lukiolainen.
  18. Elina, s. 2008, ja Sofia, s. 2011. YouTube Elina Sofia, Instagram @ElinaSofiaOfficial, TikTok @ElinaSofiaFinland. Z-sukupolven nuorinta polvea edustavat sisarukset haluavat levittää positiivista ilmapiiriä ja heittäytyvät videolla hullutteluun. Ovat kirjoittaneet myös kirjan itsetunnosta.
  19. Ellen Ojala, s. 1997, Twitter @Ellen_Ojala. Ilmastoaktivisti ja Allianssin ilmastodelegaatin varadelegaatti.
  20. Kevin Koho, Instagram @kirsikkahomo. Entinen Big Brother -kilpailija pitää etenkin sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjen oikeuksia esillä.
  21. Alvar Euro, s. 1998. Podcast Eurolla enemmän. Twitter @alvareuro ja Instagram @alvareuro. Turun nuorin kaupunginvaltuutettu (kok) ja valtiotieteiden opiskelija.
  22. Natalia Kallio, s. 1996, Instagram @nataliakallio. Ihmisoikeusaktivisti, joka on julkaissut myös runokirjan.
  23. Sakris Kupila, s. 1996, Twitter @sakriskupila ja Instagram @sakriskupila. Setan puheenjohtaja ja lääketieteen tohtoriopiskelija.
  24. RARE Media. Instagram @rareonkova. Tiedostavaa nuorilta nuorille -journalismia, jossa pääsevät ääneen monenlaiset ihmiset.

+ listalle lisätty Twitter-seuraajien vinkkaamana:

  • Anni-Sofia Niittyvuopio. Instagram @asothukassa. Saamelaiskäräjien nuorisoneuvoston puheenjohtaja ja Lapin vasemmistonuorten varapuheenjohtaja, joka nostaa esiin esimerkiksi kaivoksiin ja kouluverkostoon liittyviä teemoja.
  • Hanna Markkanen. Twitter @markkasenhanna. Keskustanuorten puheenjohtaja, joka on tuonut haastatteluissa esiin nuorten näkökulmia niin kasvisruuasta kuin lapsiluvusta käytyyn keskusteluun.